Oslavte s námi mezinárodní den spodního prádla
Když existuje mezinárodní den dětských knih, polibků nebo úsměvu, tak proč ne světový den spodního prádla? Připadá na 3. dubna a často se pojí s lákavými slevovými akcemi v obchodech a eshopech. Výjimkou nejsou ani pochody odvážných mužů a žen ve spodním prádle. Ty se každoročně konají ve velkých metropolích jakými jsou New York, Rio de Janeiro apod.
A když už tu máme tento zajímavý svátek, sluší se nejen nabídnout vám ty nejlepší kousky z našeho obchodu, ale přidat i zajímavosti z historie - o tom, jak se móda za poslední desítky let měnila.
Rychlý pohled do historie spodního prádla
Prvním spodním prádlem bychom mohli nazvat roušky starých Římanů. Rozlišovali je na horní a spodní a jejich funkcí bylo zabránit nechtěným pohledům a předcházet úrazům. Bezpečnost je také hlavní důvod, proč bederní roušky používají mnohé z dnešních domorodých kmenů po celém světě.
Jakmile se posuneme časem do středověku, zjistíme, že se nám spodní prádlo kapánek zvětšilo. Vlastně docela dost. Z dolních roušek byly najednou kalhoty, které se posléze změnily v punčochy a dokonce i overaly. A později k nim přibyl i poklopec. Ano, to je doména spíše mužů. Ženy také nosily punčocháče (samozřejmě vypadaly úplně jinak než ty dnešní) a poté i podvazky nebo „sexy“ kalhotky s nohavicemi. Po klasických kalhotkách zatím ani vidu, ani slechu. Zato v šestnáctém století si to ženy vynahradily korzety a šněrovačkami.
O první dámské kalhotky se až na konci 19. století zasloužila britská návrhářka Lucy Duff-Gordon. S podprsenkou to není tak jednoznačné, ale nám se líbí příběh, který nese české stopy. Byla to Marie Tucek, Američanka s českými kořeny, která si nechala patentovat první podprsenku s ramínky a zapínáním vzadu.
O její popularitu se ale zasloužila až další Američanka Mary Phelps Jacob, která posléze prodala svůj patent firmě Warner Brother's Corset Company.
A to už jsme v době, kdy se začalo objevovat číslování. Od 50. let 20. století šlo pak všechno ráz na ráz. Trendy se měnily jako… asi jako ponožky. Jistě si někteří z vás pamatují na Madonnu a její špičaté košíčky. Takové u nás sice nemáme, ale možná se vám zalíbí jiné kousky. Podívejte se na ně.